Kostka brukowa stała się jednym z najpopularniejszych materiałów do aranżacji przestrzeni zewnętrznych, takich jak ogrody, podjazdy, tarasy oraz przestrzenie publiczne. Jej popularność wynika z połączenia funkcjonalności z estetyką. Jednak, aby kostka brukowa zachowała swoje walory estetyczne i funkcjonalne, potrzebna jest pielęgnacja. Na czym ona polega? Jak dbać o kostkę brukową?
Dlaczego warto dbać o kostkę brukową?
Jedną z największych zalet kostki brukowej jest trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Te cechy sprawiają, że może ona służyć przez wiele lat – pod warunkiem, że będziesz o nią należycie dbał. Regularna pielęgnacja pozwala nie tylko przedłużyć jej żywotność, ale także zapobiegać kosztownym naprawom w przyszłości. Bez właściwej konserwacji kostka może ulegać zabrudzeniom, porastać mchem, a z czasem nawet tracić swoją strukturę, co wpływa negatywnie zarówno na jej wygląd, jak i funkcjonalność.
Jak często czyścić kostkę brukową?
Chcąc zapobiegać wyżej wymienionym problemom, kostkę brukową czyść przynajmniej cztery razy w roku.
- Wiosną usuń z niej wszelkie pozimowe naloty.
- Latem pozbądź się chwastów i mchu, które zalegają w szczelinach.
- Jesienią dokładnie wyczyść powierzchnię kostki np. myjką ciśnieniową, uzupełnij jej braki i zaimpregnuj ją.
- Zimą regularnie odśnieżaj kostkę.
Czym myć kostkę brukową?
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla kostki brukowej jest zamiatanie oraz mycie. Te czynności należy wykonywać regularnie, ponieważ pozwalają z jej powierzchni usunąć liście, piach, kurz, a także plamy z tłuszczu, oleju czy innych trudniejszych zanieczyszczeń. Do mycia kostki brukowej najlepiej używać wody i delikatnych detergentów. Z trudniejszymi zabrudzeniami poradzi sobie natomiast myjka ciśnieniowa oraz specjalistyczne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej, takie jak Renovator Opal czy Renovator Pur, które bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem wykwitów wapiennych. W składzie tych preparatów nie znajdziesz intensywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić strukturę lub wpłynąć negatywnie na kolor bruku. W zamian za to utrwalą one kolor, wzmocnią powierzchnię, będą zapobiegać przed wchłanianiem się zabrudzeń w powierzchnię kostki.
Czym impregnować kostkę brukową?
Sposobem na przedłużenie żywotności bruku jest jego impregnacja. Polega ona na pokrywaniu kostki specjalnym preparatem, mającym na celu zabezpieczenie nawierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych. Impregnacja chroni bruk przed wilgocią, brudem, plamami, rozwojem mchu i porostów oraz blaknięciem. Do jej przeprowadzenia będziesz potrzebować specjalnych preparatów. W przypadku kostki brukowej położonej w miejscach narażonych na deszcz, śnieg i częste zabrudzenia (np. podjazdy, tarasy) dobrym wyborem będą impregnaty hydrofobowe, np. Renovator Natural. Tworzą one barierę, która zmniejsza nasiąkliwość kostki wodą, co chroni ją przed wilgocią i powstawaniem plam. Na powierzchniach narażonych na plamy z oleju lepiej sprawdzi się natomiast impregnat Renovator Renox, a na tych narażonych na utratę koloru – skoncentrowany, rozpuszczalnikowy impregnat Renovator Lamino.
Jak dbać o kostkę brukową? Podsumowanie
Regularna pielęgnacja kostki brukowej jest kluczowa, aby zachować jej estetykę i funkcjonalność przez wiele lat. Mycie, zamiatanie, usuwanie chwastów i mchu, a także impregnacja to podstawowe zabiegi, które pozwalają chronić nawierzchnię przed wilgocią, zabrudzeniami oraz utratą koloru. Czyszczenie kostki powinno odbywać się przynajmniej cztery razy w roku, a impregnację warto przeprowadzać regularnie, zwłaszcza na powierzchniach intensywnie użytkowanych. Dzięki tym zabiegom kostka brukowa będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale także służyć przez długie lata bez konieczności kosztownych napraw.